czwartek, 29 sierpnia 2013

"Średniowieczny kodeks honorowy"

27 sierpnia 2013r. w bibliotece dla dorosłych i dla dzieci przy ulicy Grunwaldzkiej odbyły się zajęcia edukacyjne pod hasłem: "Średniowieczny kodeks honorowy: odtwarzamy reguły I zasady panujące w wiekach średnich”. Podczas spotkania, dzieci rozwiązując literowe łamigłówki, zapoznały się z wartościami jakimi kierowali się w życiu średniowieczni rycerze. Następnie, uczestnicy odtworzyli rycerski kodeks honorowy, w którym zasada - ”Nigdy nie bądź tchórzliwy” -  stała się najważniejsza. Na zakończenie, powstał zbiór “ośmiu cnót rycerskich”, które należy pielęgnować także we współczesnym świecie.



poniedziałek, 26 sierpnia 2013

"ABC heraldyki: tworzymy średniowieczne rycerskie godła".

20 sierpnia 2013r. w bibliotece dla dorosłych i dla dzieci przy ulicy Grunwaldzkiej odbyły się zajęcia plastyczne pod hasłem: "ABC heraldyki: tworzymy średniowieczne rycerskie godła”. Podczas spotkania uczestnicy zapoznali się z regułami średniowiecznej heraldyki, która miała wpływ na projektowanie herbów. Dzieci,  zainspirowane średniowieczną sztuką, zaprojektowały własne tarcze i herby. Na zakończenie zajęć powstała wystawa prezentująca rycerskie godła.



"Mali detektywi na tropie średniowiecznych przydomków".

13 sierpnia 2013r. w bibliotece dla dorosłych i dla dzieci przy ulicy Grunwaldzkiej odbyły się zajęcia literackie pod hasłem: "Mali detektywi na tropie średniowiecznych przydomków”. Podczas spotkania, dzieci rozwiązały wykreślankę z ukrytymi przydomkami średniowiecznych władców. Następnie, połączyły imiona królów z dynastii Piastów z ich przydomkami. Na zakończenie, uczestnicy wymyślili własne przydomki do wybranych portretów z „Pocztu królów i książąt polskich” Jana Matejki.  I tak, Bolesław V Wstydliwy stał się Pobożny, a Henryk I Brodaty został Henrykiem Sennym.


"Tajemnica wielkiej komnaty"

9 sierpnia 2013r. w bibliotece dla dorosłych i dla dzieci przy ulicy Grunwaldzkiej odbyły się zajęcia edukacyjne pod hasłem: "Tajemnica wielkiej komnaty: poznajemy życie na średniowiecznym zamku”. Podczas spotkania, dzieci dowiedziały się, że zamki nie były wyłącznie fortecami, lecz służyły także za dom dla wielu osób. Rozwiązując krzyżówkę i quiz odkryły, że centrum życia na zamku była wielka komnata. Dzieci poznały też rodzaje zamków i pełnione przez nie funkcje. Na zakończenie uczestnicy odwiedzili średniowieczną kuchnię i stworzyli menu, w którym znalazło się m.in.: mleko migdałowe, królewskie babeczki oraz zupa chlebowa.