poniedziałek, 22 grudnia 2014

Wesołych Świąt!

Wszystkim Czytelnikom 
i Miłośnikom Książek życzymy Zdrowych, Spokojnych i Rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia oraz Szczęścia i Pomyślności 
w Nowym Roku.

czwartek, 18 grudnia 2014

"Sztuczki i figle psa Figaro".



18 grudnia 2014r. bibliotekę odwiedziły dzieci z Przedszkola nr 7 w Bydgoszczy i uczestniczyły w głośnym czytaniu, ph.: „Sztuczki i figle psa Figaro”. Wysłuchaliśmy tekstu Sylwestra Gołębia, pt.: „Pies Figaro” opowiadającego o przygodach i żartach sympatycznego czworonoga. Następnie, przygotowaliśmy dla niego worek prezentów oraz talerz jego ulubionych pierogów. Mali czytelnicy odpowiedzieli także na pytania związane z poznanym tekstem oraz wykonali łańcuch na choinkę.






wtorek, 16 grudnia 2014

Wystawa Kartek Świątecznych

Od 16 do 31 grudnia 2014 roku 
zapraszamy do obejrzenia wystawy kartek świątecznych wykonanych przez uczniów 
Zespołu Szkół nr 33 dla Dzieci i Młodzieży Przewlekle Chorej 
w Bydgoszczy.


















"Pomagamy krasnoludkom przygotować Wigilię".



16 grudnia 2014r. w bibliotece odbyły się zajęcia edukacyjne, ph.: „Pomagamy krasnoludkom przygotować Wigilię”. Dzieci z Przedszkola nr 7 w Bydgoszczy poznały zwyczaje i symbole związane z Bożym Narodzeniem. Największym zainteresowaniem cieszyły się postać Świętego Mikołaja oraz prezenty. Uczestnicy pomogli krasnoludkom wykonać świąteczny łańcuch z papierowych choinek oraz udekorować stroiki na wigilijny stół. Na zakończenie spotkania, dzieci obejrzały wystawę książek poświęconą zimowym świętom.




piątek, 12 grudnia 2014

"Najpiękniejsze kolędy i pastorałki".



12 grudnia 2014 roku w bibliotece odbyło się spotkanie, podczas którego zapoznałyśmy się z etymologią słowa „kolęda” oraz krótką historią polskich pieśni bożonarodzeniowych. Wysłuchałyśmy również najpiękniejszych kolęd i pastorałek, które wprowadziły niepowtarzalną świąteczną atmosferę.





wtorek, 9 grudnia 2014

"Robimy ciepły sweter dla Franka".



9 grudnia 2014r. w bibliotece dla dorosłych i dla dzieci przy ulicy Grunwaldzkiej odbyły się zajęcia literackie ph.: „Robimy ciepły sweter dla Franka”. Podczas spotkania, dzieci z Przedszkola nr 7 w Bydgoszczy wysłuchały tekstu Agnieszki Frączek, pt.: „Psotny Franek”. Przygody pstrokato ubranego kruka udającego papugę zainspirowały uczestników do zabaw literackich. Dzieci odpowiedziały na pytania dotyczące poznanej historii, wykonały kolorowy sweter dla Franka oraz przy pomocy obrazków zrekonstruowały przygody psotnego ptaka.
Z okazji zbliżających się świąt, mali czytelnicy rozwiązując zagadki, sprawdzili swoją wiedzę na temat Bożego Narodzenia oraz "upiekli" dużą ilość aromatycznych pierników. Na zakończenie spotkania dzieci obejrzały wystawę książek wprowadzających świąteczny nastrój.





wtorek, 25 listopada 2014

"Co kryje się w sercu misia?".



25 listopada 2014r. z okazji  Światowego Dnia Pluszowego Misia odbyły się zajęcia z twórczego myślenia, ph.: „Co kryje się w sercu misia”. Podczas spotkania, dzieci z Przedszkola nr 7 w Bydgoszczy opowiedziały o swoich pluszowych przyjaciołach, a następnie wysłuchały wierszy, m.in.:  Marii Czerkawskiej, pt.: „Nie obejdzie się bez misia” oraz Czesława Janczarskiego, pt.: "Naprawiamy misia”. Uczestnicy poznali również historię pluszowego misia i  rozwiązali niedźwiadkowe zagadki. W czasie zabawy w skojarzenia powstał papierowy miś, któremu dzieci złożyły urodzinowe życzenia. Na zakończenie, mali czytelnicy obejrzeli wystawę książek o przygodach małych i dużych misiów.





piątek, 21 listopada 2014

"Wirtualne podróże: spacer po Lizbonie".



                  21 listopada 2014 odbyły się zajęcia edukacyjne dla seniorów pod hasłem "Wirtualne podróże: spacer po Lizbonie". Podczas spotkania seniorzy obejrzeli prezentację multimedialną poświęconą stolicy Portugalii zwanej „miastem czerwonych dachów”. Podróż rozpoczęła się od poznania najpiękniejszych dzielnic Lizbony, m.in.: Alfamy, Belém, Bairro Alto oraz Oriente.
Alfama jest najstarszą częścią miasta położoną na wzgórzu. Tutaj błądząc w labiryncie wąskich i stromych uliczek, po których sunie żółty tramwaj numer 28, można podziwiać wspaniałe średniowieczne budowle, np.: Zamek Świętego Jerzego wzniesiony przez Maurów w X wieku, romańską Katedrę Sé wybudowaną w XII wieku przez pierwszego króla Portugalii, Alfonsa I Zdobywcę, czy też Casa dos Bicos z XVI wieku, którego fasada wyłożona jest kamiennymi piramidkami. Położona nad Tagiem dzielnica Belém (Betlejem), z której w 1497 roku Vasco da Gama wypłynął do Indii, szczyci się m.in.: Klasztorem Hieronimitów wybudowanym w stylu manuelińskim w XVI wieku, od 1983 roku znajdującym się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, Pomnikiem Odkryć Geograficznych w kształcie żaglowca upamiętniający 500 rocznicę śmierci Henryka Żeglarza oraz Muzeum Etnograficznym z cenną kolekcją eksponatów z Afryki, Azji i Ameryki Południowej. Bairro Alto, której początki sięgają XV wieku słynie z zabytkowych wind 45-metrowej wysokości ułatwiających zwiedzanie tej niewielkiej przestrzeni. Tutaj mieści się Kościół Świętego Rocha ze słynną Kaplicą Jana Chrzciciela, Klasztor Karmelitów, w którym znajduje się Muzeum Archeologiczne, gdzie wystawiono, mi.in.: rzymskie kolumny i grobowce oraz przedmioty pochodzące z Ameryki Łacińskiej. Wreszcie dzielnica Oriente i Park Narodów stworzony specjalnie z okazji Expo’98, Oceanarium prezentujące okazy fauny ze wszystkich oceanów, ażurowy Dworzec Oriente z białej stali, czy też Wieża i Most Vasco da Gama.
Oprócz zabytkowych budowli, warto też odwiedzić przepiękne ogrody botaniczne, zapoznać się ze sztuką azulejos, czyli malowanych ceramicznych płytek, stanowiących dziedzictwo mauretańskie w Portugalii, a także w jednej z restauracji posłuchać fado – muzyki będącej odbiciem portugalskiej duszy.
Podczas podróży po Lizbonie nie sposób nie spróbować tradycyjnych dań, a więc: Borrego, Pica-Pau, Frango no Churrasco, Salada de Bacalhau, Gambas con Alho oraz deserów: Pastéis de Nata, Travesseiro, Fofos de Belas, Tarte de Laranja podawanych w towarzystwie najlepszej jakości kawy.
Na zakończenie spotkania wysłuchaliśmy pieśni fado w wykonaniu legendarnej królowej gatunku - Amálii Rodriques.