czwartek, 21 maja 2015

"Bakaliowy zawrót głowy".



                21 maja 2015r. w bibliotece odbyło się głośne czytanie, ph.: „Bakaliowy zawrót głowy”. Podczas spotkania dzieci z Przedszkola nr 7 w Bydgoszczy wysłuchały tekstu Danuty Wawiłow, pt.: „Daktyle”. Inspiracją do zabaw słownych stała się jedna z bohaterek historii - łasica w dżinsowej spódnicy. Następnie, mali czytelnicy starali się znaleźć odpowiedź na pytanie: „Gdzie się podziały moje daktyle?”. Na zakończenie dzieci obejrzały wystawę książek o przygodach ulubionych bohaterów.







piątek, 15 maja 2015

"Wiosna w origami"

Od 15 do 30 maja 2015 roku 
zapraszamy do obejrzenia wystawy 
prac plastycznych wykonanych przez dzieci 
 z Zespołu Szkół nr 33 w Bydgoszczy.





















czwartek, 14 maja 2015

"Słowne łamigłówki: układamy historię z tytułów książek".



    14 maja 2015r. w bibliotece odbyły się zajęcia literackie, ph.: „Słowne łamigłówki: układamy historię z tytułów książek”. Podczas spotkania dzieci z Przedszkola nr 7 dowiedziały się, na czym polega praca autora i jak ważny jest dla czytelnika tytuł książki. Mali literaci stworzyli własną wersję wiersza Juliana Tuwima, pt.: „Okulary” oraz zaprojektowali kolorową budowlę przy pomocy słowa „dom”. Okładki książek oraz tytuły zainspirowały dzieci do stworzenia ciekawych historii. Na zakończenie, mali miłośnicy literatury obejrzeli wystawę książek z ich ulubionymi bohaterami.










środa, 13 maja 2015

"Iluminatorstwo średniowieczne: zdobnictwo rękopisów".



                13 maja 2015 r. odbyły się zajęcia edukacyjne dla seniorów, ph.: ”Iluminatorstwo średniowieczne: o zdobnictwie rękopisów”. Podczas spotkania czytelniczki obejrzały prezentację multimedialną poświęconą sztuce iluminatorstwa w wiekach średnich, której początki sięgają czasów starożytnych. Zapoznały się z krótką historią zdobnictwa książki rękopiśmiennej począwszy od iluminatorstwa grecko-rzymskiego, bizantyjskiego, poprzez iryjskie i anglosaskie, karolińskie i ottońskie, aż po romańskie i gotyckie. Następnie, uczestniczki poznały techniki i materiały wykorzystywane w zdobieniu rękopisów, a także rodzaje dekoracji, m.in.: rubrykowanie, dekoracje marginalne (bordiury, drolerie, floratury), inicjały, miniatury. Na zakończenie, wspólnie dokonały charakterystyki zdobień rękopisów na przykładzie Psałterza Floriańskiego z końca XIV wieku.