piątek, 18 kwietnia 2025

Biblioteka w Marcu...


Obudziła się wiosna.

Obchodziliśmy Światowy Dzień Poezji.

Obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Teatru.

Kicia Kocia zdominowała bibliotekę i próbowała wprowadzić swoje zasady.

Śmieją się nam pysie…

4 marca 2025r. odbyły się w bibliotece zajęcia z twórczego myślenia, ph.: „Śmieją nam się pysie, kiedy mamy nie jednego ale dwa misie”. Podczas spotkania dzieci z Przedszkola nr 19 w Bydgoszczy wysłuchały książki Margarity del Mazo, pt.: „Duży miś, mały Miś i ja”. Przekonaliśmy się, że im więcej misiów tym lepiej. 


 





Misiu pełen miłości.

Czule Żyrafę przytulę…

7 marca 2025r. odbyły się w bibliotece zajęcia z twórczego myślenia, ph.: „Co się stanie, kiedy słowa zamienisz w przytulanie: poznajemy uczucia zwierząt”. Podczas spotkania dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego nr 3 im. M. Grzegorzewskiej w Bydgoszczy dzięki teatrzykowi kamishibai obejrzały i wysłuchały książkę Armando Quintero, pt.: „Nie trzeba słów”. Razem z sympatycznymi zwierzętami stworzyliśmy sztafetę przytulania. 


 


Żyrafy pełne miłości.

Poznasz Kicię Kocię i już po kłopocie…

10 marca 2025r. odbyły się w bibliotece zajęcia edukacyjne, ph.: „Poznasz Kicię Kocię i już po kłopocie: kiedy mkniesz ulicami mijasz się z różnymi rodzinami”. Podczas spotkania dzieci z Przedszkola nr 19 w Bydgoszczy wysłuchały książki Anity Głowińskiej, pt.: „Bardzo fajna rodzina”. Razem z Kicią Kocią i Nunusiem odkrywaliśmy sekrety różnych rodzin. 




Kicia Kocia z miłością dla Rodziny.

Tuwimki stroją śmieszne minki…

11 marca 2025r. odbyło się w bibliotece głośne czytanie, ph.: „Tuwim w Bibliotece, czyli Tuwimki stroją śmieszne minki: nagle… gwizd, nagle… świst”. Podczas spotkania dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 45 w Bydgoszczy wysłuchały wiersza Juliana Tuwima, pt.: „Lokomotywa”. Okazało się, że ze pełen pary i dynamizmu tekst potrafi pobudzić do działania i dodać energii. 




Lekcja Biblioteczna

12 marca 2025r. odbyła się lekcja biblioteczna. Dzieci z Przedszkola nr 7 w Bydgoszczy wysłuchały książki Lou Carter, pt.: „W tej bajce nie ma złego wilka”. Razem z sympatycznym wilkiem rozwiązaliśmy zagadki dotyczące postaci z bajek, które zamieszkały na bibliotecznej wyspie. 


 


Za oknem hula wiatr…

17 marca 2025r. odbyło się w bibliotece głośne czytanie, ph.: „Za oknem hula wiatr: Dziadek i Wnuk odkrywają tajemnice burzy”. Podczas spotkania dzieci z Przedszkola Wyspa Wyobraźni Klub Malucha z Bydgoszczy wysłuchały książki Sama Ushera, pt.: „Burza”. Razem z bohaterami tekstu przekonaliśmy się o sile wiatru i grzmotów. 


 



Za oknem pada śnieg…

18 marca 2025r. odbyło się w bibliotece głośne czytanie, ph.: „Za oknem pada śnieg: Dziadek i Wnuk odkrywają tajemnice śniegu”. Podczas spotkania dzieci z Przedszkola Wyspa Wyobraźni Klub Malucha z Bydgoszczy wysłuchały książki Sama Ushera, pt.: „Śnieg”. Razem z bohaterami tekstu zauroczyliśmy się zimowymi zabawami. 

 




=

Poznasz Kicię Kocię i już po kłopocie…

25 marca 2025r. odbyły się w bibliotece zajęcia edukacyjne z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, ph.: „Poznasz Kicię Kocię i już po kłopocie: pod kurtyną się mieści wiele historii i opowieści”. Podczas spotkania dzieci z Przedszkola nr 7 w Bydgoszczy wysłuchały książki Anity Głowińskiej, pt.: „Kicia Kocia w teatrze”. Razem z Kicią Kocią odwiedziliśmy teatr i obejrzeliśmy emocjonujący spektakl o ratowaniu świata. 


 






Sadzimy drzewa i ratujemy miasto…

26 marca 2025r. odbyły się w bibliotece zajęcia edukacyjne, ph.: „Wszyscy się cieszymy, kiedy drzewa sadzimy: poznajemy magię natury”. Podczas spotkania dzieci z Przedszkola przy Szkole Podstawowej nr 10 w Bydgoszczy wysłuchały książki Petera Carnavasa, pt.: „Ostatnie drzewo w mieście”. Przekonaliśmy się, że kiedy giną drzewa ginie cały świat. 


 





Ostatnie drzewo w mieście zostało uratowane przez Dzieci.


Radości z małych przyjemności…

27 marca 2025r. odbyło się głośne czytanie, ph.: „Codziennie się śpieszymy i minuty gubimy, czyli ruszamy na poszukiwanie radości z małych przyjemności”. Dzieci z Przedszkola nr 7 w Bydgoszczy wysłuchały książki Margaret Wild, pt.: „Leniwiec, który zmienił nasze życie”. Przekonaliśmy się, że warto wydłużać czas na przyjemności i bycie z bliskimi. 


 




Smak słów, dźwięki wyobraźni…

21 marca 2025r. odbyło się w bibliotece spotkanie z okazji Światowego Dnia Poezji. Tym razem przyjrzeliśmy się bliżej twórczości Marii Pawlikowskiej – Jasnorzewskiej oraz Antoniego Słonimskiego. Między cieniami poezji, smakiem słów i dźwiękami wyobraźni rozmawialiśmy o naszych ulubionych poetach, niezapomnianych wierszach oraz poetyckich przygodach. Były momenty, że nasza dyskusja urywała się w pół słowa, gdyż siła poezji porywała nas w krainę wyobraźni.

Bardzo dziękujemy za udane spotkanie.





Spotkanie DKK

Tropikalny sztorm w drodze z Tahiti do Kalifornii zmienia się w potężny huragan. Romantyczna podróż zakochanych zmienia się w walkę z oceanem i słabościami. Książka Tami Oldham Ashcraft i Susea McGearhart, pt.: „41 dni nadziei” to historia o determinacji w walce o przetrwanie. Nasze Klubowiczki były pełne podziwu dla  zapalonej żeglarki Tami Oldham Ashcraft, która pomimo utraty ukochanego miała tyle siły, żeby przetrwać i wygrać walkę z żywiołem. Książka wzbudziła sprzeczne emocje. Dla jednych była pozbawiona treści i przeładowana żeglarskimi pojęciami niezrozumiałymi dla większości czytelników. Z drugiej strony historia oparta jest na faktach i to stanowi o jej mocy oddziaływania. Z pewnością pobudza do dyskusji nad możliwościami ludzkiego ciała i ducha.

Gorąco polecamy wszystkim tym, którzy spędzają czas pod żaglami oraz tym, którzy lubią historie oparte na faktach i nie boją się zmierzyć z żywiołem. Lektura dobra dla tych, którzy chcą się zastanowić nad granicami ludzkiej wytrzymałości.