czwartek, 30 kwietnia 2020

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.


Początek maja to w naszym kraju niezwykle świąteczny okres. Kiedyś obchodziliśmy jedynie Święto Pracy i Święto Konstytucji Trzeciego Maja. Od 2004 roku, świętujemy także pomiędzy tymi dniami – 2 maja, czyli Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej!


Co by było gdyby jej nie było? 

Trudno sobie wyobrazić nieobecność naszej Flagi w przestrzeni publicznej.
W sposób szczególny myślimy o Fladze Rzeczypospolitej Polskiej podczas jej święta, które obchodzimy 2 maja od 2004 roku.
Taka prosta, a tak nadzwyczajna.
Cichy towarzysz naszego codziennego życia.
Dumnie powiewająca podczas Świat Państwowych związanych z naszą historią.
Budząca wzruszenie i dodająca sił podczas sportowych rywalizacji.
Łopocząc na wietrze przykuwa naszą uwagę.
Pełna prostego piękna każdego dnia.
Nasza Biało – Czerwona Flaga.






Czy wiesz, że:

2 maja obchodzimy Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

2 maja 1945 roku polscy żołnierze zdobywający stolicę hitlerowskich Niemiec umieścili biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa – Siegessäule oraz na Reichstagu w Berlinie.

Obecne barwy flagi ustanowione zostały 31 stycznia 1980 roku, jednak zestawienie bieli z czerwienią za narodowe uznane zostało już 3 maja 1792 roku.
.
Najwięcej podobieństwa nasza flaga ma z flagą Monako, Czech, Indonezji oraz Chile. 

W każde święto narodowe polskie flagi pojawiają się na budynkach mieszkalnych, są zatknięte na autobusach i tramwajach oraz powiewają na budynkach instytucji publicznych. Istnieje jednak lista takich jednostek i miejsc, w których flaga Polski musi wisieć zawsze. Są to placówki dyplomatyczne, lotniska, samoloty (nie tylko rządowe – wszystkie!) oraz polskie statki morskie.



Barwy flagi złożone są z dwóch poziomych pasów: białego oraz czerwonego i są odwzorowaniem kolorystyki godła państwowego, który stanowi orzeł biały na czerwonym polu.
  • Koloru białego używa się w heraldyce jako reprezentację srebra. Oznacza on także wodę, a w zakresie wartości duchowych czystość i niepokalanie.
  • Kolor czerwony jest symbolem ognia i krwi, a z cnót oznacza odwagę i waleczność.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz