czwartek, 12 lutego 2015

"Wirtualne podróże: spacer po Buenos Aires".



            11 lutego 2015r. odbyły się zajęcia edukacyjne dla seniorów, ph.: „Wirtualne podróże: spacer po Buenos Aires”. Podczas spotkania uczestniczki obejrzały prezentację multimedialną poświęconą stolicy Argentyny – najbardziej europejskiej metropolii Ameryki Południowej, pełnej kontrastów i kolorów, gdzie rytm życia wyznaczony jest przez tango. Podróż rozpoczęła się od spaceru po ulicy Caminito w niezwykle barwnej portowej dzielnicy La Boca. Następnie poznałyśmy najciekawsze miejsca oraz słynne dzieła architektury w śródmieściu. W dzielnicach Monserrat i San Nicolas mieści się Plaza de Mayo, gdzie miały miejsce ważne wydarzenia historyczne, który wpłynęły na obecny wizerunek Buenos Aires. Tutaj można podziwiać Piramidę Majową – najstarszy narodowy pomnik w stolicy. Najważniejszą budowlą w zachodniej części placu jest siedziba rządu Argentyny – Casa Rosada z balkonami, z których przemawiali Juan Domingo i Eva Perón. Kolejnym punktem wycieczki był Pałac Barolo wzniesiony w 1923r., którego projekt inspirowany był „Boską Komedią” Dantego Alighieri. Piwnica i parter 22 – piętrowego budynku symbolizują piekło, piętra 1-14 – czyściec, a 15-22 – niebo.

Floralis Genérica
Na ulicach Recolety – najbardziej prestiżowej i najbogatszej dzielnicy Buenos Aires można podziwiać zabytkowe budowle, ale także nowoczesne konstrukcje, np.: Floralis Genérica – 23-metrową stalową rzeźbę przedstawiającą kwiat, którego płatki otwierają się rano i zamykają o zachodzie słońca. Najstarsza dzielnica miasta – San Telmo – słynie przede wszystkim z odbywającego się w każdą niedzielę pchlego targu – Feria de San Telmo. Wówczas na ulicach miasta, przeciskając się przez tłumy turystów, można zobaczyć nie tylko stoiska z antykami, ale również występy zespołów muzycznych, kuglarzy i mimów oraz pokazy tanga – symbolu Buenos Aires i Argentyny, który narodził wśród imigrantów w biednych dzielnicach portowych. Wśród wielu znaczeń ukrytych w słowie „tango” i określeń formułowanych przez cenionych twórców literatury, jedno najpełniej oddaje niezwykłe połączenie ludzkich uczuć z muzyką, śpiewem i tańcem. Santos Discépolo – jeden z najwybitniejszych przedstawicieli tego gatunku nazwał tango „smutną myślą, którą się tańczy”.

Na zakończenie dnia, warto spróbować specjałów kuchni argentyńskiej, m.in. asado, locro, parilli oraz wybrać się do najstarszej kawiarni w mieście – Café Tortoni na ciasteczka alfajores i filiżankę yerba mate. Tutaj, w scenerii i atmosferze fin de siècle można wysłuchać tanga z winylowych płyt w wykonaniu legendarnego śpiewaka z początku XX wieku – Carlosa Gardela.














Brak komentarzy:

Prześlij komentarz